Montaža domače polnilne postaje
Domača polnilna postaja- brezskrbna e-mobilnost
Montaža domače polnilne postaje, oziroma namestitev polnilnice je ravno tako pomemben korak k brezskrbni električni mobilnosti. Z nakupom in uporabo električnega avtomobila prispevate svoj delež čistejšemu okolju, kot tudi k učinkoviti rabi energije. Namestitev polnilne postaje se začne s predhodno pripravo. Tule so zbrana nekatera navodila, oziroma napotki, na kaj je treba pomisliti za optimalno izbiro in predpripravo za namestitev!
Glede na zahtevnost samega postopka montaže priporočamo, da to izvedemo mi, v okviru naše mreže pooblaščenih monterjev. Strokovna izvedba je del vaše brezskrbne e-mobilnosti. Da bo odločitev za vas enostavnejša smo oblikovali paket za montažo polnilne postaje, ki vsebuje vse potrebne elemente: pripravo, dobavo, namestitev, vključitev v omrežje, programsko opremo, zagon in predaja v uporabo. Poleg paketa so možne tudi dodatne storitve, kot so: dodatna oprema, dodatna dela: elektroinštalacijska ali manjša gradbena in tudi letno vzdrževanje polnilne postaje.
V nadaljevanju vam predstavljamo, katera dela-storitve pridejo v poštev oziroma so potrebne za namestitev domače polnilne postaje. Oblikovali smo tudi dva paketa teh storitev, s katerimi zaključite krog vaše brezskrbne električne mobilnosti.
Paketi za namestitev domačih polnilnih postaj
Paket: Montaža FLDPP osnovna
- Svetovanje o izboru polnilnice in priključka
- Povezavo priključka v RO
- 1 preboj skozi steno
- Montaža polnilnice na steno
- 2 uri dela
Paket: Montaža FLDPP razširjena
- Predhodni ogled (skupno do 60 km)
- Svetovanje o izboru polnilnice in priključka
- Meritve jakosti Wi-Fi signala pri lokaciji polnilnice
- Povezavo priključka v RO
- 1 preboj skozi steno
- Montaža polnilnice na steno
- Elektro meritve na novem priključku
- 3 ure dela
Paket: Montaža FLDPP premium
- Predhodni ogled (skupno do 80 km)
- Svetovanje o izboru polnilnice in priključka
- Meritve jakosti Wi-Fi signala pri lokaciji polnilnice
- Povezavo priključka v RO
- 1 preboj skozi steno
- Montaža polnilnice na steno
- Elektro meritve na novem priključku
- 4 ure dela
- Konfiguracija računa na mobilni aplikaciji
- Kratko izobraževanje za upravljanje polnilnice
- 1 dodaten obisk monterja v letu podpore
- 1 letna tehnična podpora (telefon. e-mail)
* Cene za zgornje pakete montaže ne vključujejo DDV. Za več informacij, kot npr. cene dodatnih storitev, cene materiala, in ostale pogoje glede montaže domačih polnilnih postaj, nas prosim pokličite ali nas kontaktirajte preko obrazca za podporo! Cenik in pogoje pa si lahko ogledate s klikom na povezavo: Cenik in pogoji za montažo domačih polnilnic_12_24
Pogosta vprašanja
Ali lahko polnilno postajo montiram oz. instaliram sam?
Načeloma lahko vendar glede na to, da vsaka priključitev zahteva poseg v električno omrežje vam svetujemo, da fizično priključitev opravi zato usposobljen delavec, torej montaža domače polnilne postaje naj bo izvedena strokovno. Po Sloveniji imamo mrežo pogodbenih inštalaterjev, ki vam to strokovno uredijo. Montažo lahko naročite pri nas. Pripravimo vam ponudbo za izvedbo montaže, lahko opravimo predhodni ogled in vam povemo kaj je potrebno pred montažo pripraviti. Link do naše podstrani s temi informacijami: Priprava za domače polnilne postaje
Ali potrebujem za postavitev hišne polnilne postaje kakšna posebna soglasja ali dovoljenja?
Soglasje za polnilne postaje:
Za postavitev hišne polnilne postaje ni potrebno pridobiti nobenih soglasij, saj se te postaje priključujejo direktno na obstoječe hišno omrežje odjemalca. Zakon o gradnji objektov za enostavne objekte, v kar so razvrščene tudi polnilne postaje, ne zahteva gradbenega in uporabnega dovoljenja.
Ali je nujno, da je v hiši trifazni priključek, če želimo postaviti polnilno postajo?
Glede na to da je v Sloveniji na voljo priključitev objektov na trifazno električno napeljavo bi bilo smotrno, da se načrtuje napeljavo s trifaznim priklopom. Čeprav je večina vozil na trgu trenutno izkorišča le enofazno polnjenje, kar se bo v prihodnosti sigurno spremenilo, se s tem izognete ponovnim stroškom ob nakupu novega električnega vozila. Trifazni priključek za postavitev polnilne postaje ni nujen je pa priporočljiv iz več razlogov
Vse JuiceBox polnilne postaje lahko priključite tako enofazno kot tudi trofazno, torej ne glede na tip električnega priključka se JuiceBox lahko uporabi. Seveda obstajajo tudi modeli JuiceBox JB03 in JB07, ki pa sta zasnovana samo za enofazni priklop. Je pa pri enofaznem priklopu potrebno biti pozoren na obremenitev enofaznega priključka z drugimi porabniki, da se nam ne zgodi, da bi zaradi preobremenitve prišlo do izpada varovalke.
Kakšna priključna moč bi bila primerna v hiši kjer se oziroma se bo polnil električni avto?
Včasih bi rekli “od viška ne boli glava” vendar to s stroškovnega vidika vedno ni najbolj racionalno.
Kar smo omenili že večkrat je dejstvo, da trenutno so na trgu vozila, ki izkoriščajo le enofazno polnjenje max do 7,4 kW. čeprav se to z baterijami večjih kapacitet spreminja. Treba je vedeti, da bo električno vozilo največji porabnik električne energije v gospodinjstvu in na eni fazi, ki jo obremenjuje vozilo imamo priklopljene tudi druge večje porabnike, kot so indukcijski štedilnik ali kuhalna plošča, klimatska naprava, toplotna črpalka itd. V tem primeru je treba časovno načrtovati polnjenja in moči polnlnice, kar se seveda z programsko opremo, ki jo nudimo pri naših polnilnih postajah, enostavno pred programira.
Vseeno pa priporočamo uporabo trofazne ga priključka. V Sloveniji so povprečne varovalke na trofaznem priključku 3 x 20 A, verjetno pa je priključna moč, ki jo plačuje gospodinjstvo še nižja. Da bi se izognili težavam kot so izpad in preobremenjenost priključka-varovalk na enofaznem priključku in zagotovili, da bi vse delovalo takrat, kadar posamezno napravo rabite svetujemo zmogljivost glavnih hišnih varovalk 3 x 25 A.
Kako je polnilnica zaščitena pred strelo oziroma prenapetostjo?
Polnilne postaje same po sebi nimajo vgrajenih posebnih prenapetostnih zaščit. Za zaščito pred strelo oziroma induktivnem udaru priporočamo vgradnjo posebnih prenapetostnih zaščit v hišni elektro omarici, ki bo zaščitila polnilnico in posledično tudi avtomobil pred napetostnimi sunki in ostalimi motnjami iz električnega omrežja. Take prenapetostne zaščite niso prav poceni. Priporočamo, da se ob nevihtah avtomobil ne polni, enako kot recimo izključimo druge naprave iz električnega omrežja v takih situacijah.